Uhonorowanie Ambasadorów Uniwersytetu w Białymstoku, muzyczny występ wspaniałej artystki i absolwentki UwB Karoliny Cichej, garść wspomnień i współczesnych dokonań oraz piękne życzenia. Taki był koncert z okazji XXV-lecia największej podlaskiej uczelni, który odbył się 30 czerwca w Operze i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Odeskiej. – 25 lat to może nie jest wiek imponujący, ale któż nie chciałby mieć 25 lat – mówił rektor UwB prof. Robert Ciborowski.
Uroczystość w OiFP zgromadziła setki gości i przyjaciół UwB. W jubileuszowym koncercie wzięli udział m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, podlascy posłowie i samorządowcy, przedstawiciele świata mediów, kultury i nauki, w tym rektorzy uniwersytetów pod przewodnictwem prof. Bogumiły Kaniewskiej, którzy obradują w Białymstoku w ramach Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich. Na widowni zasiedli też studenci, doktoranci i pracownicy największej podlaskiej uczelni.
Powód do świętowania był ważny i doniosły: 25 lat Uniwersytetu w Białymstoku!
– 25 lat kojarzy się przede wszystkim z młodością, ale z młodością kojarzy się także uniwersytet. Powody są dwa. Pierwszy to taki, że co roku przychodzimy na zajęcia i co roku studenci mają tyle samo lat. Po drugie, wszystkie badania i procesy, które prowadzimy na uniwersytecie to odkrywanie czegoś nowego. Czy coś nowego nie jest młodością? – mówił w trakcie uroczystości rektor UwB prof. Robert Ciborowski.
Przypomniał, że największą siłą Uczelni są ludzie, którzy tworzą tę instytucję: studenci, doktoranci, pracownicy naukowi i przedstawiciele administracji.
– Zawsze gdy mówię o przyszłości, to przypomina mi się powiedzenie prof. Kołakowskiego, że dobry uniwersytet to uniwersytet bogaty, czyli taki, który ma perspektywę, możliwości rozwoju, który skupia się na tym co najważniejsze, na etosie uniwersyteckości (…). Po 25 latach powinniśmy powiedzieć tak, jak mówi jedna znana maksyma: w pewnym wieku człowiek sam musi zadbać o wygląd swojej twarzy. Możemy więc powiedzieć, że dorośliśmy do wieku, w którym wszystko co przed nami, będzie zależeć w stu procentach od nas. Jak nas wszyscy będą postrzegać za kolejne 25, za sto, czy za 600 lat – podkreślał rektor UwB.
W trakcie uroczystości uhonorował ludzi Uniwersytetu, którzy swoimi dokonaniami i autorytetem w sposób szczególny przyczynili się do rozwoju i promocji największej podlaskiej uczelni.
Tytuł Ambasadora Uniwersytetu w Białymstoku (który zgodnie z decyzją Senatu UwB będzie przyznawany co pięć lat przyp. red.) i szklane statuetki otrzymali: prof. dr hab. Kamila Joanna Budrowska, prof. dr hab. Beata Godlewska-Żyłkiewicz, prof. dr. hab. Marek Konarzewski, dr hab. Edward Kulikowski, prof. UwB, prof. dr hab. Halina Parafianowicz, prof. dr hab. Stanisław Prutis, prof. dr hab. Andrzej Sadowski oraz prof. dr hab. Andrzej Stupakiewicz.
Urodziny w Operze były też okazją do refleksji i złożenia życzeń Uczelni.
– Białystok i Podlaskie potrzebują dobrego uniwersytetu, który już po prostu taki jest, bo wydziały mają swoją markę, a ewaluacja, która niedługo zostanie ogłoszona, sądzę, że w większości zadowoli Państwa ambicje i będzie oddawała ten poziom, który już reprezentujecie. Życzę całej społeczności akademickiej, by kolejne „lecia” uczelni były obchodzone radośnie i oby uniwersytet nadal się rozwijał się i mógł być dumą Białegostoku, Podlasia i nas wszystkich – mówił wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski. Jako absolwent Filii UW w Białymstoku przypominał, że jego wykładowcy rozwijali UwB.
Głos zabrała także prof. Bogumiła Kaniewska, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i przewodnicząca KRUP. Nawiązując do wspomnień, że UwB został powołany w 1997 roku jako 13. uniwersytet w Polsce, podkreślała że polskie uniwersytety tworzą rodzinę, są braćmi.
– W związku z tym składam życzenia w imieniu 12 starszych braci i siedmiu młodszych. W naszej rodzinie jesteście w środku i jest to niezwykle ważna i dobra pozycja. Ja jestem środkowym dzieckiem. Środkowe dziecko, nie ma tak dobrze jak to najstarsze, bo jest pierwsze i nie jest tak hołubione jak najmłodsze, w związku z czym najlepiej sobie radzi. I tego życzę Uniwersytetowi w Białymstoku, żebyście sobie radzili jak najlepiej – mówiła prof. Bogumiła Kaniewska.
Uroczystość w OiFP miał także część muzyczną. Sceną zawładnęła absolwentka UwB Karolina Cicha wraz z zespołem. Ta uznana i nagradzana artystka, multiinstrumentalistka i kompozytorka zachwyciła publiczność. Na scenę zaprosiła też gości związanych z Uczelnią. Razem z Karoliną Cichą wystąpili dr hab. Krzysztof Sawicki, prof. UwB z Wydziału Nauk o Edukacji oraz absolwent socjologii Michał Franczak.
Czwartkowy koncert prowadzili Katarzyna Dziedzik rzecznik UwB, student Wydziału Prawa Jakub Wieremiejuk oraz prorektor dr hab. Krzysztof Korotkich, prof. UwB.
Po koncercie, wszyscy mogli spróbować urodzinowego tortu.