To tutaj odbywają się ważne wydarzenia uniwersyteckie, naukowe i artystyczne. Na widowni może zasiąść 450 osób, ale w razie potrzeby aulę widowiskowo-dydaktyczną można podzielić na dwie mniejsze sale (na 150 oraz 300 miejsc). Obok znajdują się m.in. pracownie: muzyczna, teatralna i muzyczna. Takim obiektem przy ul. Świerkowej od 2013 roku dysponuje Wydziału Nauk o Edukacji UwB.

W auli można organizować wydarzenia naukowe, ale także np. koncerty, przedstawienia, imprezy taneczne. Korzystają z niej pracownicy i studenci Uniwersytetu w Białymstoku oraz podmioty zewnętrzne.

Ma amfiteatralny układ krzeseł, dużą scenę, doskonałą akustykę, nowoczesne nagłośnienie i oświetlenie, sprzęt audiowizualny. Dobre zaplecze konferencyjne zapewniają kabiny tłumaczy. W 2017 roku aula zyskała patrona. Od czterech lat nosi imię pedagoga, pisarza, lekarza i publicysty Janusza Korczaka.

Budowa auli trwała trzy lata i kosztowała ok. 20,5 mln zł. Środki w całości pochodziły z budżetu Ministerstwa Edukacji i Nauki. Wydatki uczelni to ok. 300 tys. – głównie na opracowanie dokumentacji.