Ze względu na bryłę, nazywana jest białostockim Pentagonem. Ma 3250 mkw. powierzchni użytkowej, dwie kondygnacje, czytelnię z antresolą i wewnętrznym dziedzińcem oraz miejsce na blisko milion woluminów. To nowy gmach Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia w kampusie UwB przy ul. Ciołkowskiego, który został otwarty w 2021 roku.

Na parterze znajduje się hol wejściowo-wystawienniczy, wypożyczalnia książek, a także magazyn zaopatrzony w regały kompaktowe mające w sumie ok. 14 kilometrów długości. Przy wejściu głównym do budynku zamontowana została wrzutnia książek, dzięki której czytelnicy mogą zwracać wypożyczone egzemplarze bez konieczności wchodzenia do biblioteki, także poza godzinami jej pracy.

Na piętrze najwięcej miejsca zajmuje przestronna czytelnia na min. 40 miejsc, z wolnym dostępem do książek, a w niej – na antresoli – 9 kabin pracy indywidualnej, w tym 2 dla osób niepełnosprawnych. Znajdują się tu również sala konferencyjna połączona z ekspozycją Gabinetu Ryszarda Kaczorowskiego oraz pracownia komputerowa. Jest też wewnętrzny dziedziniec. Atrium to nie tylko miejsce odpoczynku użytkowników biblioteki na świeżym powietrzu, ale też przestrzeń, w której będzie można organizować kameralne wydarzenia kulturalne lub naukowe.

Nową siedzibę Biblioteki Uniwersyteckiej zaprojektowało biuro projektowe DEMIURG z Poznania. Budowa gmachu ruszyła wiosną 2019 roku. Kosztowała w sumie ponad 30 mln zł, z czego ok. 26,5 mln to środki pochodzące z dotacji celowej resortu edukacji i nauki oraz sprzedaży obligacji skarbowych przekazanych uczelni przez ministerstwo.