Niezwykła wystawa z okazji 25-lecia UwB
na Rynku Kościuszki w Białymstoku

35 fotografii prezentujących historię, rozwój i teraźniejszość Uniwersytetu w Białymstoku znalazło się na wystawie, którą w październiku 2021 r. można było oglądać na Rynku Kościuszki w Białymstoku. Tak największa podlaska uczelnia rozpoczęła świętowanie swojego jubileuszu.

Nasza wystawa pokazuje, że Uniwersytet jest częścią szerszej przestrzeni. Ma do zaoferowania wiele ciekawych rzeczy nie tylko studentom i naukowcom, ale również mieszkańcom miasta i regionu. 25 lat naszej Uczelni tylko to potwierdza. Z jednej strony mamy znakomite osiągnięcia naukowe i dydaktyczne, z drugiej – inicjujemy szereg działań, które pomagają pokazać miasto i region z jak najlepszej strony – mówił w trakcie otwarcia wystawy prof. Robert Ciborowski, rektor Uniwersytetu w Białymstoku.

Podkreślał, że jubileusz UwB to doskonała okazja, by przypomnieć, że uczelnia nie tylko wypracowała własną tożsamość opartą o wielokulturowość i specyfikę regionu, ale zyskała też solidną pozycję na dydaktycznej i naukowej mapie Polski.

Wsparcia przy organizacji wystawy udzieliły: Miasto Białystok, Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku, Białostocki Ośrodek Kultury.

Jubileuszowych wydarzeń uczelnia zaplanowała więcej.

Wiosną w miejskiej przestrzeni pojawi się kolejna wystawa. Wtedy UwB pochwali się swoją działalnością na rzecz otoczenia, tym co robi dla innych i we współpracy z innymi. Uruchomiliśmy już stronę jubileuszową UwB. Pojawią się też nagrania – np. rozmowy ze wszystkimi dotychczasowymi rektorami. Przygotowywana jest też księga jubileuszowa – i tu ciekawostka: w jej współtworzenie zaangażowani są nie tylko pracownicy uczelni, ale także dziennikarze, a wśród nich absolwenci UwB.

Przewidziane są też wydarzenia typowo akademickie. Uhonorowane zostaną osoby szczególnie zasłużone dla rozwoju uczelni. Powiększy się grono doktorów honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku. Uczelnia zorganizuje również specjalną konferencję naukową.

Uniwersytet będzie też świętował na wesoło i na sportowo – w planach są: bieg na 25 km, urodzinowe Universalia w kampusie, czy piknik dla studentów i pracowników.

– Punktem kulminacyjnym będzie czerwiec 2022 roku, kiedy minie dokładnie 25. rocznica przyjęcia ustawy, która powołała Uniwersytet w Białymstoku – dodaje prof. Robert Ciborowski.