To największa inwestycja w historii Uczelni. Koszt budowy I etapu wyniósł blisko 250 mln zł. W 2014 roku kampus przy ul. Ciołkowskiego został oficjalnie otwarty. Przeniosły się tu Wydziały: Biologii, Chemii, Fizyki, Matematyki oraz Instytut Informatyki. Nową, dużo większą niż poprzednia, siedzibę zyskało też Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. prof. A. Myrchy. Ponadto w kampusie powstało Uniwersyteckie Centrum Kultury z salą koncertową i kawiarnią oraz Uniwersyteckie Centrum Obliczeniowe.

Teren całego kampusu to 30 hektarów. Zagospodarowanych zostało już ponad 7 ha. Powierzchnia całkowita budynków, które powstały do 2014 roku wynosi prawie 38,5 tys. mkw. W obiektach jest około 840 pomieszczeń. To sale wykładowe, pokoje pracowników, laboratoria, sanitariaty itd. Największa aula znajduje się na Wydziale Matematyki i może pomieścić 260 osób. Kampus to budynki inteligentne, co oznacza, że zasilaniem, ogrzewaniem i klimatyzacją sterują komputery.

Autorem projektu architektonicznego jest prof. Marek Budzyński, który zaprojektował także m.in. Operę i Filharmonię Podlaską w Białymstoku oraz budynek Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

W kampusie w mistrzowski sposób połączył szkło, szary beton architektoniczny, stal i roślinność. Do nasadzeń wokół obiektów wykorzystano ponad 8 tys. krzewów i ponad 200 drzew. Wokół wszystkich budynków wije się strumyk, wewnętrzne dziedzińce zdobią płytkie jeziorka. To sztuczne zbiorniki wody, zasilane deszczówką, którą specjalny system odprowadza z dachu. Woda jest na bieżąco filtrowana. W czasie suszy zbiorniki mogą być dodatkowo zasilane, a w czasie ulewy nadmiar wody spływa do zbiornika retencyjnego.

Centralnym miejscem kampusu jest Plac Syntezy Nauk z wielką, artystycznie popękaną i podświetlaną szklaną kulą, symbolizująca Wielki Wybuch.