Wieża ma sześć kondygnacji. Na najwyższej znajduje się obserwatorium przykryte specjalną, ruchomą i otwieraną kopułą. Jego sercem jest ważący kilkaset kilogramów teleskop ASA 600. Średnica głównego lustra wynosi 60 centymetrów. To unikatowy i jeden z największych tego typu teleskopów w Polsce. Będzie używany do celów dydaktycznych i naukowych.
Obserwatorium z Planatarium znajduje się w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. Ciołkowskiego.
– To miejsce, które uzupełnia Wydział Fizyki jak i cały uniwersytet. Zakładamy, że będą z niego korzystać nie tylko studenci i pracownicy tego wydziału, ale także całej uczelni oraz mieszkańcy Białegostoku i regionu, a może i całej Polski. Będzie to bowiem wyjątkowe miejsce – mówił podczas konferencji prasowej rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. Robert Ciborowski.
W gmachu znajduje się kameralne (32 miejsca) planetarium. Tu najważniejszym elementem wyposażenia jest nowoczesny system cyfrowej projekcji (typu fulldome), na półsferycznym ekranie. Umożliwia on generowanie obrazu 3D oraz 2D. W planetarium możliwa jest projekcja zarówno gotowych prezentacji, jak i prowadzenie interaktywnych projekcji „na żywo” z wykorzystaniem własnych animacji bądź obrazów retransmitowanych z urządzeń znajdujących się w obserwatorium.
Wróćmy ponownie do teleskopu ASA 600. Jak daleko za jego pomocą będziemy mogli spojrzeć?
– Najdalszymi widocznymi obiektami będą te, które są najjaśniejsze – świecą z największą mocą (kwazary, gwiazdy supernowe). Najjaśniejsze ze znanych obiektów (najjaśniejsze kwazary) można będzie dostrzec nawet wtedy, gdy będą one oddalone o około 8 miliardów lat świetlnych. Patrząc na taki obiekt będziemy widzieć go takim, jakim był 8 miliardów lat temu – 3 miliardy lat przed powstaniem Słońca i całego układu słonecznego – wyjaśniał w rozmowie pt. Dla astronoma szczególnie ważna jest wschodnia, południowa i zachodnia część nieba Andrzej Branicki z Wydziału Fizyki UwB.
Koszt budowy siedziby Obserwatorium z Planetarium wyniósł ponad 8,4 mln zł, z czego blisko 8 mln pochodziło ze sprzedaży obligacji Skarbu Państwa przekazanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz ministerialnej dotacji. Ponad 400 tys. – to środki własne uczelni. Wyposażenie obiektu wsparł Samorząd Województwa Podlaskiego, przekazując na ten cel 1,3 mln zł.