Popękana kula nawiązująca do tej szklanej, znajdującej się na Placu Syntezy Nauk w kampusie. To jubileuszowe logo, które powstało z okazji 25-lecia Uniwersytetu w Białymstoku. Można je znaleźć na gadżetach, którymi już promuje się największa podlaska uczelnia. Jubileuszowych niespodzianek będzie więcej!

A wszystko zaczęło się  19 czerwca w 1997 roku. To wtedy Sejm uchwalił ustawę powołującą z dniem 1 października 1997 roku Uniwersytet w Białymstoku. Ustawa stanowiła, iż siedzibą Uniwersytetu jest Białystok i że nadzór nad Uniwersytetem sprawuje Minister Edukacji Narodowej. Dokonano też zapisu, iż Uniwersytet tworzy się z Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku i obejmuje jej mienie oraz inne prawa majątkowe.

To obecnie największa podlaska uczelnia. Jest znaczącym ośrodkiem akademickim w Polsce, a jego studenci i pracownicy odnoszą międzynarodowe sukcesy. Uczelnia angażuje się także w przedsięwzięcia, które wspierają region. Dumny ze swojej historii i tradycji – Uniwersytet nie boi się wyzwań. Nadal rozwija się dla mieszkańców Białegostoku, Podlaskiego, Polski i świata.

Kula na Placu Syntezy Nauk, wykonana przez Tomasza Urbanowicza, jest symbolem Wielkiego Wybuchu i początku wszystkiego: wszechświata, nauki, postępu, rozwoju… Niezaprzeczalnym rozwojem naukowym, dydaktycznym i infrastrukturalnym naznaczone jest także ćwierć wieku Uniwersytetu w Białymstoku.

Ustalono, iż pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego zatrudnieni w białostockiej Filii są pracownikami Uniwersytetu w Białymstoku, a studenci Uniwersytetu Warszawskiego studiujący w Filii w Białymstoku zostają studentami Uniwersytetu w Białymstoku.

Razem świętujmy 25 lat Uniwersytetu w Białymstoku. Jubileuszowe logo już można znaleźć na gadżetach promujących największą podlaską uczelnię: kalendarzach, kubkach, torbach, słodkościach, czy przestrzennych puzzlach, które tworzą kulę, choć drewnianą.  Będzie nam towarzyszyć także na imprezach związanych z 25-leciem uczelni.